Tedbir nafakası nedir?

Avukat Öz Hukuk Bürosu Hukuk Bürosu olarak boşanma davalarının konusu olan bize en çok sorulan sorulardan birisi olan tedbir nafakası konusunda en çok merak edilen hususları burada açıklamaya çalıştık. Tedbir nafakası boşanma davasının açılmasıyla birlikte mahkemece hükmedilen ve gerekli görüldüğü hallerde dava sonucu kesinleşinceye kadar devam eden, tarafların boşanma sürecinde yaşam standartlarının olumsuz yönde değişmemesi açısından verilen bir nafaka türüdür. Tedbir nafakası, taraflardan birinin boşanma davası sebebiyle maddi anlamda zora düşeceği durumlarda gündeme gelmektedir.

Boşanma davalarında, dava kesin bir hükümle maddi anlamda sonuca ulaşıncaya kadar, geçici olarak eşlerden birinin karşı tarafa (genellikle kocanın eşin) eşinin ve varsa çocuklarının bakım ve barınma konularında yardım etmek amacıyla her ay ya da hakimin gerekli gördüğü hallerde toplu olarak, ödemeye sorumlu olduğu nafakadır. Türk Medeni Kanunu 169. maddesi, ayrılık ya da boşanma davasının açılmasının akabinde ve davanın devam süresince hakimin gerekli gördüğü geçici önlemleri re ’sen alabileceği beklenilmektedir.

Ancak yine de tedbir nafakası almak isteyen tarafların talebin uygunluğuna göre İzmir Asliye Hukuk ya da Sulh Hukuk mahkemelerine dilekçe vererek bunu talep etmesi önerilir.

TEDBİR NAFAKASI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Tedbir nafakası, nafakanın hükmedildiği ve ödeme yükümlülüğünün getirildiği zamana göre iki ayrı şekilde tanımlanmaktadır

  • Boşanma davası sırasında talep edilen tedbir nafakası
  • Boşanma davası açılmadan talep edilen tedbir nafakası

TEDBİR NAFAKASI SÜRESİ

Tedbir nafakası adıyla bağlantılı olarak dava devam ederken alınması gereken tedbirleri içermektedir. Dava sonucu çıkan kararın ardından tedbir kaldırılarak kararın gereklilikleri uygulamaya alınır. Boşanma davasının maddi olarak kesin olarak hükümle bağlanmasının ardından, tedbir nafakası hakim tarafından iştirak nafakasına döndürülür yani boşanma davası esnasında takdir edilen tedbir nafakası kararın kesinleşmesi ile sonra erer.

İzmirda tecrübeli, boşanma konusunda uzman avukat arayanlar için Öz Hukuk Bürosu olarak izmir boşanma avukatı hizmeti veriyoruz. Lütfen iletişim sayfamızdaki telefonlardan bizi arayın.

Google Etiketler: tedbir nafakası ne kadar 2020, tedbir nafakası ne kadar 2019, tedbir nafakası itiraz, tedbir nafakası kaç lira, tedbir nafakası ne zaman başlar, tedbir nafakası nasıl hesaplanır, tedbir nafakası dilekçe örneği, tedbir nafakası ne zaman ödenir